Sunday, December 16, 2012

Светлина за Грожан

Роман Грожан е победник на „Трката На Шампионите“ за 2012 година. Во групното натпреварување имаше потешкотии но после тоа одеше по мазно совладувајќи го во чевртфиналето Себастијан Фетел, во полуфиналето Михаел Шумахер и во финалето со 2:0 Том Кристенсен. Ова е нешто што му требаше после не баш сјајната и проблематична формула 1 сезона.
После победата ја даде следната изјава:
     „Тоа е луд ден како што јас го нарекувам. Малку беше тешко во групите, но некако успеав да поминам понатаму. После морав да се соочам со Себастијан Фетел во четвртфиналето пред Михаел Шумахер во полуфиналето, двајцата германци  кои не победија вчера во финалето на националниот куп. После го имав финалето со Том. Ние имаме добра историја на ова натпреварување и се имав тркано со него порано па беше добро да се сретнам со него во финалето. Имав малку екстра среќа да бидам во правата кола во правото време.
     Беше тежок крај на формула 1 сезоната но конечно вчера се вратив на подиум и сега ова. Одлично е да се освои оваа победа пред да одам на одмор. Благодарам на сите во Тајланд бидејќи пречекот беше одличен“