Дата:
|
|
Училиште:
|
ООУ „ЈХК Џинот“ - Велес
|
Предмет:
|
Математика
|
Одделение:
|
VII
|
Час број:
|
12
|
Наставна тема:
|
Триаголник и паралелни прави
|
Наставна единица:
|
Симетрали на страните.
Симетрали на аглите.
|
Тип на часот:
|
Час за обработка на ново.
|
Цели:
|
- да
цртаат симетрали на страни на триаголник;
- да цртаат симетрали на агли на триаголник;
- да знаат дека центарот на опишана кружница на
тапоаголен триаголник е надвор од триаголникот;
- да знаат дека центарот на впишана кружница на секој
триаголник е внатрешна точка.
|
Очекувани исходи:
|
- цртаат
симетрали на страни на триаголник;
- цртаат симетрали на агли на триаголник;
- знаат дека центарот на опишана кружница на тапоаголен
триаголник е надвор од триаголникот;
- знаат дека центарот на впишана кружница на секој
триаголник е внатрешна точка.
|
Наставни форми:
|
Фронтална, групна, индивидуална.
|
Наставни методи:
|
Разговор, објаснување, аналитичко - синтетички, демонстрација.
|
Наставни техники:
|
Петоред.
|
Наставни средства:
|
Учебник, училишен прибор, наставен лист, ЛЦД Проектор, Лаптоп.
|
Оценување:
|
ФО: Истакнува цели и исходи. Разговор.
Поставување прашања од наставник. УПИ. Меѓуученичко оценување на групната
работа од техниката „Петоред“.
|
Тек на часот:
|
|
Активности на наставникот:
- ги запознава со новата наставна содржина;
- им ги кажува целите на часот;
- им кажува како ќе се работи;
- им помага во работата;
- ја истакнувам целта на
часот;
- им кажувам на учениците како ќе работиме;
- повторуваме за симетрала на отсечка и симетрала на агол
преку цртање на таблата по еден пример од страна на двајца ученици (едниот
симетрала на отсечка, другиот симетрала на агол);
- со помош на апликацијата Геогебра ги
запознавам со симетрали на страните и симетрали на аглите, нивни пресечни
точки (центар на опишана кружница O и центар на впишана кружница V). Проверуваме каде се наоѓа
центарот на опишана кружница кај тапоаголен триаголник и кај правоаголен
триаголник;
-
на крај преку техниката „Петоред“ ја
повторуваме наставната содржина:
Техника петоред
1. Наслов
(именка) - Симетрала
2. Опис
(2 придавки) - Права, полуправа
3. Активност
(3 глаголи) - Сече, дели, црта
4. Чувство (реченица
од 4 збора) - Симетралата ја дели фигурата
5. Повторен
приказ на суштината - Геометрија
- учениците се поделени во 4 групи така што
секоја група треба да сработи по еден ред од техниката „Петоред“ според
насловот (првиот ред го работиме заедно) и на крај од сработеното ја
формираме техниката „Петоред“ на таблата;
Активности на учениците:
- следат, даваат одговори, мерат, споредуваат, решаваат, заклучуваат.
-
за дома:
Страна:
77; Задачи: 1, 2 и 3.
|
|
Наставен лист: |
Преведувач
Категории
- VI - шесто одделение (5)
- VI одделение - видеа (3)
- Евидентни листови (1)
- Математички маѓии (5)
- Математички проблеми (3)
- Настапи (1)
- Натпревари (3)
- Парадокси (3)
- Патронат (1)
- Празници (1)
- Проектни активности (2)
- Симулации (6)
- Тестови_VI одделение (1)
- Трка На Шампиони (4)
- Формула 1 (5)
- Часови (1)
Задачи - Математика
Задачи - Физика
Часови
Subscribe to:
Posts (Atom)
Задачи Математика
Тестови
Питагорова теорема
Посетители
Блог архива
-
2020
(6)
- March 2020 (4)
-
2018
(1)
- March 2018 (1)
-
2016
(5)
- March 2016 (5)
-
2015
(1)
- February 2015 (1)
-
2014
(2)
- March 2014 (1)
- January 2014 (1)
-
2013
(16)
- December 2013 (3)
- November 2013 (1)
- October 2013 (5)
- March 2013 (3)
- February 2013 (2)
- January 2013 (2)
-
2012
(14)
- December 2012 (14)
0 коментари:
Post a Comment